Posted in: Uncategorized

Dijital Baskı Boyası Ve Çeşitleri

Dijital Baskı Boyası Ve Çeşitleri

Teknolojinin gelişmesiyle birçok alanda dijital baskı uygulaması tercih edilmektedir. Özellikle afişlerde ve billboardlarda dijital baskı kullanılmakta ve kullanılan malzemeye uygun boyalarla baskılar yapılmaktadır.

 Dijital Baskı Nedir, Nasıl Yapılır?

 Dijital baskı günümüzde bilgisayar ortamında hazırlanan görselleri ve içerikleri ifade etmektedir. Kullanım alanına göre seçilen materyaller üzerinde afişler ya da reklamlar yapılmaktadır. Kağıt, folyo ya da branda gibi materyallerin üzerinde baskıların yapılması dijital baskı yöntemi ile mümkündür. Firmalar belirli dönemlerde reklam yapmak ve adını duyurmak için dijital baskılar tercih etmektedir. Dijital baskı ile afişler hazırlamak ve duyurular yapmak mümkündür. Yeni çıkan filmlerin, markaların ya da dergilerin tanıtımları da dijital baskı sayesinde yapılmaktadır. Broşürler ve afişler farklı kalitelerde ve farklı malzemelerde olduğundan dijital baskı boyası da buna göre seçilmelidir.

 Dijital Baskı Boyaları Nelerdir?

 Dijital baskı boyaları üçe ayrılmaktadır:

Solvent baskı boyası dış mekanlara dayanıklı boyalardır. Her türlü hava koşullarına dayanabilen boya çeşidi solvent baskı boyasıdır.

Uv baskı boyası solvent boyalar gibi dış mekanlar için uyumlu boyalardır. Fakat solvent boyalardan farklı olarak daha hafif bir kokuya sahiptir. Ayrıca akışkanlık yoğunluğu yüksek olması sebebiyle kaliteli baskılara da dayanıklıdır.

Su bazlı boyalar dış mekanlarda kullanılmayan boyalardır. Çözücüsünde su olduğu için ışığa dayanıklıdır fakat suya dayanıklı olmadığından dış mekanlarda kullanılmamaktadır.

Dijital Baskı Boyası Kullanım Alanları Nelerdir?

 Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile dijital baskı birçok alanda tercih edilmektedir. Hemen hemen her sektörde kullanılan dijital baskının kullanım alanı da geniştir. Dijital baskı afişlerde, dış mekanlarda, cam kaplamalarda, iç mekanlarda, tanıtım broşürlerinde ve cephe kaplamalarında kullanılmaktadır. Dijital baskının genel hizmet alanı tekstil, reklamcılık, promosyon ve kumaş sektörüdür. Dijital baskı son zamanlarda sıklıkla araçlarda da kullanılmaktadır.

 Araçların üzerine baskılar yapılarak reklam amaçlı dijital baskı kullanımı mevcuttur. Hangi alanda kullanılırsa kullanılsın dijital baskıda uygun boyanın tercih edilmesi oldukça önemlidir. Dış cephelerde kullanılması gereken boya ile iç cephede kullanılması gereken boyaların özellikleri farklıdır. Bu nedenle kullanılmak istendiği alan ya da sektöre göre dijital baskıda kullanılması gereken boyanın belirlenmesi gerekir.

Bir yorum Yaz